Vzniká dokument o Hermíně Týrlové
28. 12. 2016
Swingaři a potápky
27. 12. 2016
Pro Lubu Skořepovou
24. 12. 2016
V ostravském Domě umění je ještě do 14. srpna k vidění výstava Čeští architekti a počátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu.
V ostravském Domě umění je ještě do 14. srpna k vidění výstava Čeští architekti a počátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu. Přiznám se, že na podobné téma jsem chtěla už před lety připravit článek, dokonce jsem si jednou v Záhřebu koupila pár retro pohlednic na jejich proslulém vetešnickém trhu. Nyní mám proto o to větší radost, že se chorvatští a čeští kurátoři dokázali sejít na podobném projektu.
Klub českých turistů, založený v roce 1888, organizoval cesty do různých částí Jugoslávie. Dojmy z jejich cest jsou často popisovány v dobovém tisku. K výměně a spolupráci přispěl také Balneologický výbor Jaderské stráže, založený v Praze 1923, který dohlížel na kvalitu tamních turistických míst, a také skutečnost, že v roce 1930 bylo uvedeno do provozu první letecké spojení jaderského pobřeží se zahraničím na lince Praha-Záhřeb-Susak. Řada našich architektů se také podílela na výstavbě letovisek a hotelů, např. v Bašce na ostrově Krk, kam se rozhodl pražský podnikatel Emil Geistlich poslat rozebraný pavilon z Jubilejní výstavy a provozoval v něm českou restauraci. Založil také s chorvatskými partnery společnost Mořské a klimatické lázně Baška. Projektantem turistického komplexu byl pražský architekt Emil Králíček, stavitelem firma Matěje Blechy.
© Copyright 2023 Balady a romance Blanky Kovaříkové
Všechna práva vyhrazena Ochrana osobních údajů