Bláznova smrt
Ačkoli se na nás ze všech televizních kanálů valí jedna detektivka či kriminálka za druhou, nemůžu si pomoct, mnohem víc si vychutnávám ty, které napsal Václav Erben s kapitánem Exnerem jako hlavním hrdinou. Děkuji Radioservisu, že je vydává v citlivém přednesu Tomáše Jirmana! Nyní jsem strávila 4 hodiny a 33 minut poslechem té zatím poslední nahrávky mp3 Bláznova smrt.
Vraťme se v čase do 60. let, kdy Erben vyrukoval s prvními detektivkami. Jak je možné, že jeho exkluzivní hrdina, který jezdí v nablýskané mercedesce a má obleky, šité na míru, soudruhům nevadil? Chránilo ho, že byl členem komunistické strany, do níž se - svým smýšlením sociální demokrat – dostal v důsledku tzv. slučovacího sjezdu, a měl řadu vlivných přátel? Příznivě mu byla nakloněná uvolněná doba, kdy mohl opustit své původní literární téma, jímž byla armáda a vojáci. A co k tomu tehdy řekl on sám? „V té době byly v české detektivce jenom strejcové, Vachkem počínaje a Škvoreckým konče. Tak jsem si říkal, že zkusím proutníka, co se jen tak lehce pohybuje světem." Do konce 80. let napsal dvanáct exnerovek a třináctou, Vraždu ve společnosti Consus, přidal v roce 2001. O dva roky později náhle zemřel.
Detektivka Bláznova smrt vycházela v roce 1967 na pokračování v Rudém právu pod názvem Smrt Jana Krempy. Teprve pak vyšla knižně a čtenář byl potěšen kultivovaným stylem i jemnými narážkami na různé nešvary doby. V roce 1973 se pak dočkala i televizní podoby. Natočil ji režisér Zdeněk Kubeček ve vynikajícím obsazení. Milovníka žen, dobrého jídla i pití a majitele opečovávaného vozu Mercedes kabriolet, kapitána Exnera, si zahrál Petr Kostka. Staré rodiče Krempovi ztvárnili Jiřina Štěpničková a Jaroslav Marvan. Zahlédneme ale i mladičkého Jiřího Lábuse, či Reginu Rázlovou. Exnerovu pravou ruku, poručíka Beránka, si zahrál František Němec.
A nyní si tedy můžeme vychutnat Bláznovu smrt v klidu před spaním nebo při jízdě v autě a znovu ocenit, jak mistrovsky je napsaná.
Audioknihu zakoupíte na:
www.radioteka.cz