Nacházíte se zde: Úvod Zápisník 2024 Bláznova smrt

Bláznova smrt

Okouzlující kapitán Exner a jeho případy jsou stále atraktivní.
Bláznova smrt

Ačkoli se na nás ze všech televizních kanálů valí jedna detektivka či kriminálka za druhou, nemůžu si pomoct, mnohem víc si vychutnávám ty, které napsal Václav Erben s kapitánem Exnerem jako hlavním hrdinou. Děkuji Radioservisu, že je vydává v citlivém přednesu Tomáše Jirmana! Nyní jsem strávila 4 hodiny a 33 minut poslechem té zatím poslední nahrávky mp3 Bláznova smrt. 

Vraťme se v čase do 60. let, kdy Erben vyrukoval s prvními detektivkami. Jak je možné, že jeho exkluzivní hrdina, který jezdí v nablýskané mercedesce a má obleky, šité na míru, soudruhům nevadil? Chránilo ho, že byl členem komunistické strany, do níž se - svým smýšlením sociální demokrat – dostal v důsledku tzv. slučovacího sjezdu, a měl řadu vlivných přátel? Příznivě mu byla nakloněná uvolněná doba, kdy mohl opustit své původní literární téma, jímž byla armáda a vojáci. A co k tomu tehdy řekl on sám? „V té době byly v české detektivce jenom strejcové, Vachkem počínaje a Škvoreckým konče. Tak jsem si říkal, že zkusím proutníka, co se jen tak lehce pohybuje světem." Do konce 80. let napsal dvanáct exnerovek a třináctou, Vraždu ve společnosti Consus, přidal v roce 2001. O dva roky později náhle zemřel.

Detektivka Bláznova smrt vycházela v roce 1967 na pokračování v Rudém právu pod názvem Smrt Jana Krempy. Teprve pak vyšla knižně a čtenář byl potěšen kultivovaným stylem i jemnými narážkami na různé nešvary doby. V roce 1973 se pak dočkala i televizní podoby. Natočil ji režisér Zdeněk Kubeček ve vynikajícím obsazení. Milovníka žen, dobrého jídla i pití a majitele opečovávaného vozu Mercedes kabriolet, kapitána Exnera, si zahrál Petr Kostka. Staré rodiče Krempovi ztvárnili Jiřina Štěpničková a Jaroslav Marvan. Zahlédneme ale i mladičkého Jiřího Lábuse, či Reginu Rázlovou. Exnerovu pravou ruku, poručíka Beránka, si zahrál František Němec. 

A nyní si tedy můžeme vychutnat Bláznovu smrt v klidu před spaním nebo při jízdě v autě a znovu ocenit, jak mistrovsky je napsaná.

Audioknihu zakoupíte na:

www.radioteka.cz

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru