Nacházíte se zde: Úvod Zápisník 2024 Na led!

Na led!

Zatímco v Praze probíhá Mistrovství světa v hokeji, Národní galerie připravila aktuální výstavu Na led!
Na led!

Jak je z názvu patrné, výstava, kterou najdete v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí v Praze, se věnuje fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění. 

Bruslit se začínalo na zamrzlých kanálech, jezerech a řekách v Nizozemí v 17. a 18. století, pak se tato společenská zábava postupně přesunula i do našich krajin a stala se běžnou součástí zimy pro všechny vrstvy obyvatel. Na začátku 20. století se u nás začal hrát skutečný hokej a stavět první zimní stadion. Tento sport začal být postupně vnímán jako součást národní identity a našel si své místo i jako téma v umění, pro některé výtvarníky se stal  volným polem pro výtvarné experimenty. „Na výstavě Na led! Hokej a bruslení v obrazech ukážeme návštěvníkům jak malby starých mistrů jako je Pieter Brueghel II. nebo Norbert Grund, tak nejvýraznější tvůrce českého umění 19. století – Augusta Bedřicha Piepenhagena, Karla Purkyně nebo Antonína Barvitia. Vystavena ale bude také řada prací s tématikou hokeje napříč celým 20. stoletím, a v neposlední řadě i díla současných umělců,” říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast a dodává: „Těší mne, že otevíráme téma, které dosud nebylo komplexněji zpracováno ani prezentováno.”

Kromě již zmíněných umělců tu jsou k vidění i (nejen) pražská kluziště T. F. Šimona, Otakara Nejedlého, či Karla Holana. Kresby Marcela Niederleho pak vtáhnou diváky do světa hokeje a prvních velkých utkání a vítězství, mnohé hokejové okamžiky připomenou také fotografie. „Vedle klasických zpracování tématu v malbě i kresbě se prezentují i experimentální výtvarné přístupy Jiřího Koláře, Vojtěcha Tittelbacha či Teodora Rotrekla,” popisuje kurátorka výstavy Anna Strnadlová.

Devadesátá léta minulého století pak otevírají nové možnosti, které se v umění na hokejovém tématu projevují zejména kritickým až ironizujícím nadhledem, jak je vidět v dílech Krištofa Kintery, Jiřího Surůvky či Ondřeje Kohouta. „Ve spolupráci s NGP jsme oslovili současné umělce, aby vytvořili na téma hokeje přímo pro tuto výstavu nová díla. Patří mezi ně Alena Anderlová, Pavel Jestřáb, Alena Kotzmannová, Laura Limbourg, Julius Reichel, Paulina Skavova, Jakub Špaňhel, Karel Štědrý a Jan Vytiska,” říká Petr Volf z platformy Sport in Art.

Přikládám snímky z instalace výstavy a obrazy Theodora Rotrekla Hokejisté 1981, Karla Holana Zimní kluziště 1948 a Vlastimila Beneše SK Orion 1965

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru