Nad jednou nostalgickou fotografií

Bohužel sken není příliš kvalitní, nevím, kde by se dal dohledat originál. Každopádně osobně miluju Václavskou pasáž a její okolí, Karlák i uličky okolo od dětství. Tatínek mě vodíval na procházky v 60. letech právě tudy, přes Karlovo náměstí, kde jsme u vrátného zakoupili Lidovou demokracii, a pokračovali jsme dál do Pštrossovy ulice, kde měl pracovnu. O Václavské pasáži jsem později psala kapitolku do knížky Příběhy domů slavných, protože v ní bydlel filmový architekt Jan Zázvorka, herec Karel Höger, po něm pak jeho kamarád Čestmír Řanda a také sem chodíval rád Jiří Winter a jeho kolega Bedřich Kopecný do obchůdku Orientálské zajímavosti Ing. Míly Tomka, jehož inzerát jsem našla ve Světozoru z roku 1940 a přikládám ho.
Na stránkách Praha Nostalgická se u fotky vedou debaty, které mě inspirovaly k "hledání ztraceného času". Jak to, že jsou tam cedulky se jmény živnostníků? Patrně někteří ještě vydrželi, jiní ne, cedulky však přetrvaly poúnorovou smršť, nikoho příliš nevzrušovaly. Pár jmen jsem objevila. Například pan Šonka se vyskytuje se svou nákupnou známek v inzerátu z roku 1945. Jindřich Petruška v roce 1948 inzeruje "Technickou kancelář a instalační závod". Další jméno, čitelné na ceduli, J. Seman, ještě v adresáři z roku 1952 uvádí prodej bižuterie, galanterního zboží a hraček.
Václavská pasáž byla vždycky živá. V roce 1947 tu byla Síň umění s náboženskými předměty pro kostel i "váš příbytek", ještě v 50. letech přežíval Klub moderních filologů se svými kurzy, 1952 paní Milada Bílková s výrobou dámských a dětských klobouků....
P.S.: Ještě si tu odložím, že v roce 1939 si v pasáži otevřel papírnictví U Pěti zvonečků Justin Chorvát, a pokud si pamatuji, v 90. letech tu bylo papírnictví Kořínek a jeho majitel mi říkal, že navazuje na prvorepublikovou tradici.... Rovněž v roce 1939 inzeroval Fr. Kocmánek prodej kalendářních hodin Dalmatic.