Nacházíte se zde: Úvod Zápisník 2021 Až přijde kocour do Cannes

Až přijde kocour do Cannes

V roce 1963 byl film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour oceněný v Cannes, nyní se tam vrátí v digitálně restaurované podobě.
Až přijde kocour do Cannes

Na scénáři pohádkové alegorie Vojtěcha Jasného se podíleli Jiří Brdečka a Jan Werich. Ten ve filmu ztvárnil kastelána Olivu, ústředního vypravěče, a zároveň kouzelníka, který se svou tlupou přijíždí do malého českého městečka. Doprovází ho artistka Diana, ztvárněná Emilií Vášáryovou, a kouzelný kocour se slunečními brýlemi. Když si je sundá, jeho pohled odhalí skutečné charaktery lidí. Milenci zčervenají, zloději zešednou, zrádci se zabarví do žluta… Zajímavé je, že barvení neproběhlo dodatečně, jak je dnes zvykem, ale při samotném natáčení pomocí speciálních látek na kostýmy, líčení nebo barevných světel. Barevné triky, lokace i mravoučný nádech fantazijního příběhu očarovaly porotu v Cannes, odkud si Jasný před padesáti osmi lety odvezl Zvláštní cenu poroty. Tehdejší projekce se zúčastnila herečka Emília Vášáryová, která bude součástí delegace Národního filmového archivu i na letošním ročníku.

Film byl pod dohledem Národního filmového archivu digitálně restaurován ve studiu L'Immagine Ritrovata. To se na náročné projekty rekonstrukce a restaurování děl světové kinematografie specializuje. Pro Národní filmový archiv se nejedná o první společný projekt.  „V minulosti jsme v Boloni úspěšně dohlédli na restaurování Extase, které bylo mimo jiné v roce 2019 v Benátkách oceněno cenou za nejlepší digitálně restaurovaný film. Spolupráce se nám osvědčila, a proto jsme se na studio obrátili i v případě Kocoura. Ten představoval výzvu nejen v různorodosti dostupných filmových materiálů, podobně jako u Extase, ale navíc v sytě barevných trikových záběrech kameramana Jaroslava Kučery. Barvy nyní vypadají na plátně tak, jak v době vzniku filmu,” dodává ředitel sekce audiovizuálních sbírek Národního filmového archivu Jonáš Svatoš.

Digitální restaurování z daru Milady Kučerové a Eduarda Kučery realizuje Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Z daru manželů Kučerových Národní filmový archiv do kin v první půlce letošního roku uvádí snímky S čerty nejsou žerty, Perličky na dně, Kočár do Vídně, Světáci, Jáchyme hoď ho do stroje a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Digitálně restaurovaný snímek Až přijde kocour bude pro všechna kina po celé České republice k dispozici od 29. července 2021.

Foto NFA Praha

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru