Nacházíte se zde: Úvod Zápisník 2021 Zdeněk Svěrák a učitel národů

Zdeněk Svěrák a učitel národů

28. března oslaví Zdeněk Svěrák půlkulaté jubileum a už asi nikoho nepřekvapí, že má narozeniny ve stejný den jako učitel národů Jan Amos Komenský.
Zdeněk Svěrák a učitel národů

S Komenským má společnou původní profesi - Svěrák byl rovněž pedagogem a svým, způsobem jím zůstaů, neboť výchovně působil a působí i svými texty, písničkami, divadlem, povídkami i pohádkami. Někdy se zdá, že je už přesvěrákováno /všimněte si, že i jeho jméno je takové česky praktické/, ale to vůbec nevadí. "Nemít prachy - nevadí, nemít Svěráka - jó, to vadí", chce se mi říct variace na jeho slavnou písničku. A tak je dobře, že Supraphon přišel  s trojalbem nazvaným Skoro všechno, na němž naleznou dospěí i dětští posluchači souhnr nahrávek Svěrákovy autorské a interpretační tvorby /kromě nahrávek Cimrmana/. Zdeněk Svěrák při té příležitosti zavzpomínal na své začátky:

Jako mladý redaktor Československého rozhlasu jsem se pokusil napsat nedělní pohádku. Jmenovala se Tři auta a natočil ji v roce 1963 režisér Jan Fuchs.  Mou první povídku přečetl na mikrofon František Filipovský. Jmenovala se Ruina musí být opředena. Obě události byly tehdy svátkem nejen pro mě, ale i pro mé rodiče, kteří se mnou u rádia poslouchali... Zvuková podoba literatury a divadla je kouzelná věc. Hodně posluchačů si ji dopřává před spaním – říkají, já s vámi usínám, a jiní hlavně za volantem. Jednou jsem spěchal z chalupy na divadelní zájezd a zkrátil jsem si cestu úzkou asfaltkou lesní správy. Najednou vidím, že cestu tarasí mohutný vůz s drapákem, který nakládá kmeny napadené kůrovcem. Zastavil jsem a povídám člověku, který to ovládal: „Co s tím uděláme? Já strašně spěchám.“ On se usmál a řekl: “Když mi podepíšete všechna cédéčka s Cimrmanem, tak vám uhnu.“ Měl je v kabině, a tak jsem je podepsal.

Komplet Zdeněk Svěrák – Skoro všechno je rozdělený do tří alb. První dvě CD shromažďují povídky, které během let Svěrák publikoval v knižní podobě a pak je sám načetl. Tři ze Svěrákových povídek čtou také Dana Kolářová a Libuše Šafránková. Třetí CD přináší to, co vytvořil pro děti. Pohádky, písničky a operky, často ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem, v nichž se představují desítky skvělých interpretů. Svěrák ke své tvorbě pro děti uvedl: „Pro děti jsem se rozhodl psát s pocitem, že nejsem zralý na to, abych dospělým čtenářům měl co říci. První knížkou, vlastně útlým sešitem, se stal poučný příběh Proč malíři nestačí plnovous. Později mi při psaní pro děti pomohla skutečnost, že jsem se stal otcem a mé dvě děti vyžadovaly na noc takzvané vyprávění z hlavy. Věděl jsem, co je baví a při čem se nudí.“

Celkový čas kompletu: 23 h 51 minut

Zpět na přehled

Fotogalerie

Nahoru